Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog chmura tagów
SLS, Parabeny, PEG w kosmetykach 0
SLS, Parabeny, PEG w kosmetykach

W codziennym życiu z każdej strony otoczeni jesteśmy wieloma szkodliwymi substancjami, które wpływają na nasz organizm. Występują one w powietrzu, żywności, a także środkach higieny i kosmetykach. Choć nie da się ich całkowicie wyeliminować to warto jednak zacząć je ograniczać, a jednym z najprostszych sposobów jest zastąpione kosmetyków zawierających sztuczne dodatki, bezpieczniejszymi ich wersjami, czyli kosmetykami naturalnymi. Jakich zatem niebezpiecznych substancji powszechnie dodawanych do kosmetyków powinniśmy unikać i czym może na je zastąpić?

Czym są sztuczne dodatki do kosmetyków i jak wpływają na nasz organizm?
Sztuczne składniki, znajdujące się w wielu ogólnodostępnych kosmetykach, to szkodliwe związki chemiczne, które długotrwale stosowane na skórę przenikają do naszego organizmu i powoli go wyniszczają i zatruwają.

Wykaz niebezpiecznych składników kosmetyków.

Do takich niebezpiecznych substancji, których należy unikać zaliczają się:

 • SLS oraz SLES (skróty z ang. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) są to silnie drażniące detergenty, szeroko stosowane w chemii gospodarczej i przemysłowej. Posiadają właściwości uczulające i drażniące, a do tego wysuszają skórę i powoduje świąd, w skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować atopowe zapalenie skóry. Co gorsza mają tendencję do odkładania się w organizmie. Występują bardzo często w szamponach i mydłach. Uważa się, choć nie ma jeszcze jednoznacznych badań potwierdzających tę tezę, że SLS i SLES mogą prowadzą do zaburzeń hormonalnych i sprzyjają powstawaniu nowotworów.
 • Parabeny (m.in. Methylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Isobutylparaben, Butylparaben) są to silne środki konserwujące, które wywołują stany zapalne skóry na tle alergicznym. Bardzo łatwo łatwo przenikają przez skórę. Szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji, bowiem działają estrogennie i rakotwórczo. Długotrwałe ich stosowanie może spowodować uwrażliwienie naszej skóry na działanie czynników zewnętrznych, w tym na promienie słoneczne.
 • PPG oraz PEG (glikol polietylenowy i glikol polipropylenowy) są to emulgatory, dzięki którym możliwe jest połączenie substancji wodnistych z oleistymi. Należą one do grupy silikonów. Te toksyczne rozpuszczalniki prowadzą do podrażnień skóry, działają wysuszająco i są szczególnie niebezpieczne dla okolic oczu, mogą bowiem doprowadzić do zapalenia spojówek lub gałki ocznej.
  Formaldehyd to toksyczny gaz, drażniący drogi oddechowe i oczy, który uwalnia się z formaliny. W kosmetykach używany jest jako środek bakteriobójczy oraz konserwujący. Najczęściej znajduje się w lakierach do paznokci, w produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów, w płynach do kąpieli, w kolorowych kosmetykach oraz samoopalaczach.
 • Parafina (Mineral Oil) – jest to mineralna odmian olejów otrzymywanych w procesie destylacji ropy naftowej. W kosmetyce występują w postacie: miękkiej, twardej i płynnej. Najczęściej wykorzystuje się parafię z powodu łatwej jej dostępności i niskiej ceny. Aplikowana na skórę tworzy powłokę, nieprzepuszczającą wody i gazów, utrudniając oddychanie skóry. Choć sama w sobie nie jest alergenem to przyczynia się do wielu szkodliwych procesów zachodzących w skórze, związanych z intensywnym rozwojem bakterii beztlenowych. Ponadto zwiększa podatność na zaskórniki oraz zmiany trądzikowe.
 • Silikony to duża grupa składników, które odpowiadają za konsystencję kosmetyków. Występują na przykład w wielu szamponach i odżywkach jako produkty zmiękczające włosy.


Czym może zastąpić sztuczne dodatki w kosmetykach?

Alternatywą dla kosmetyków zawierających sztuczne dodatki są oczywiście bio kosmetyki. Takie naturalne kosmetyki różnią się od tych konwencjonalnych przede wszystkim ilością zawartych w nich czystych surowców naturalnych. A zatem kosmetyk naturalny nie powinien zawierać w swoim składzie substancji uznanych za szkodliwe.

Przy produkcji kosmetyków, poza wodą, stosowane są podstawowe grupy substancji: oleje, emulgatory, substancje zapachowe oraz konserwanty.

 • Substancje aktywne – w bio kosmetykach są nimi naturalne oleje, ekstrakty z roślin oraz wody roślinne pochodzące najczęściej z upraw organicznych. Te drogocenne, nieprzetworzone substancje są niezwykle skuteczne, a jednocześnie czyste i wolne od pozostałości nawozów sztucznych czy pestycydów.
 • Emulgatory - w naturalnych kosmetykach są one pochodzenia roślinnego.
 • Substancje zapachowe - zawierają wyłącznie naturalne olejki eteryczne i naturalne wyciągi z roślin oraz owoców.
 • Konserwanty - zawierają jedynie bezpieczne i łagodne konserwanty, pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące.

W Zdrowotni stawiamy na kosmetyki naturalne. Zaobserwowaliśmy że świadomość klienta ulega ciągłemu poszerzeniu. Klientki czytają etykiety, chcą kupować kosmetyki z bezpiecznych komponentów, nawet licząc się z tym, że zakup taki jest nieco droższy. Zdrowie mamy jedno. Warto o nie zadbać.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl